مزایا و معایب لامپ های زنون خودرویی

مزایا و معایب لامپ های زنون خودرویی

در حال حاضر اکثر رانندگان تمایل دارند نور خودرویشان آنقدر زیاد باشد که  کاملا جاده را برایشان روشن نماید و برای همین امر سراغ لامپ های زنون می روند که نسبت به سایر لامپ ها حدود 4 الی 5 برابر روشنایی دارند. در این مقاله قصد داریم تا ارتباط با این نمونه لامپ ها مطالبی را بیان کنیم.

گاز زنون به مقدار بسیار کم دراتمسفر زمین وجود دارد. این عنصر را بصورت تجاری از باقی مانده های هوای مایع استخراج می کنند.در لامپ خلا – لامپی که فقط گاز زنون در آن وجود دارد – هنگامیکه این گاز بوسیله تخلیه الکتریکی تحریک شود نور آبی رنگ زیبایی بوجود می آورد.

از این گاز در سطحی وسیع در وسایل تولید نور از قبیل لامپهای باکتری کش ، لامپهای الکترونی ، لامپهای چرخان ، فلاشهای عکاسی و لامپهایی که برای تحریک لیزرهای سرخ تولید کننده نورهم نوسان بکار می روند استفاده می شود.

لامپ‌های هالوژنی که در خودروهای امروزه در بیشتر خودروهای تولید داخل نصب می‌شوند، در مقابل لامپ‌های زنون بسیار ضعیف و ناکارآمد هستند. اگر کمی دقت کنید محصولات خارجی که وارد کشور شده‌اند، همگی اکثراً مجهز به این نوع لامپ‌ها هستند.

اما زنون چگونه کار می‌کند؟ این لامپ‌ها براساس تخلیه شدید بار الکتریکی در یک محفظه گاز زنون آب‌بندی شده و بدون درز، نور تولید می‌کند. وقتی بین دو الکترود، تخلیه بار شده و اشتعال صورت گیرد، نور شدیدی تولید می‌شود. این تخلیه بار الکتریکی یا جهش برق با برق تولیدی خودرو انجام پذیر نیست به همین دلیل باید از قطعه ای استفاده کنیم که بتواند برق خودرو را به ۲۵۰۰۰ هزار ولت برساند که به این قطعه بالاست الکترونیکی یا ترانس گفته می باشد.

لامپ های زنون نیاز به استارت و احتراق سریع دارند که این عمل را بالاست الکترونیکی (ترانس) انجام می دهد. اشتعال این مجموعه به این سبب است که تخلیه بار بین دو الکترود در محفظه‌ای صورت می‌گیرد که در آن گاز زنون فشرده شده و در نتیجه نور تولید می‌شود. در این نوع لامپ‌ها دیگر از فیلامان تنگستنی (یک نوع فلز) استفاده نمی‌شود. به این سیستم لامپ‌ها HID نیز گفته می‌شوند.

مزایا :

1-روشنایی 4 الی 5 برابری نسبت به لامپ هالوژن

2- دربرابر لرزش های سنگین مقاوم است.

عیب :

1- ولتاژ بالا : 25000 ولت : فرض کنید خدای ناکرده تصادف کنید و ترانس این لامپ برق مربوط به لامپ را قطع نکند و لامپ با بدنه خودرو اتصال کند آن وقت بدنه خودرو برقی بالاتر از برق شهری را خواهد داشت.

2- احتمال آتش سوزی

3- جریمه شدن توسط پلیس راهنمایی و رانندگی

304نظر

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code

برندهای ما