آشنایی با انواع لامپ های خودرو

آشنایی با انواع لامپ های خودرو

آشنایی با لامپ های خودرویی

در این برگه قصد داریم تا با انواع لامپ های خودرویی بیشتر آشنا شویم . لامپ ها هم همانند سایر لوازم دارای استانداردهای خاص خودشان هستند . اما در این مقاله قصد داریم تا به طور تخصصی به بررسی لامپ های خودرویی بپردازیم .

قبل از بررسی لامپ ها بهتر است با انواع رنگ نوری و توان لامپ ها در خودروها بیشتر آشنا بشویم :

  • زرد معمولی ( استاندارد ) : با این رنگ نوری اکثر آشنا هستیم . همان رنگ نوری معمولی هر لامپ خودرویی.

  • سفید : برخی از رانندگان برای زیبایی از لامپ هایی با رنگ نوری سفید استفاده می کنند. این لامپ ها دارای دید بسیار پایینی هستند.اما برای سایر رانندگان دارای نوری زننده است و اکثر رانندگان فکر می کنند دارای دید بالایی است که اینگونه نیست.

  • هفت رنگ : این‌گونه لامپ ها از هر زاویه ای دارای یک رنگ نوری می‌باشند و زیبایی خاصی دارند اما غیراستاندارد هستند و بهتر است از این‌گونه لامپ ها استفاده نکنید .

  • چهار فصل : همانطور که از نام آن پیداست ، لامپ های چهارفصل مختص چهار فصل سال ( بهار ، تابستان ، پاییز و زمستان ) و برای شرایط جوی مختلف می‌باشند . لامپ های چهارفصل دارای رنگ نوری زردتری نسبت به لامپ های معمولی و استاندارد هستند . در‌واقع هرچه نور زردتر باشد دید راننده بالا می‌رود .

  • نایت بریکر لیزر : این گونه لامپ ها دارای 130 درصد نور بیشتر نسبت به لامپ معمولی می باشد و دارای پرتاب نور 40 متری می باشد. تکنولوژی این لامپ بدین صورت می باشد که با گرمایی در حد لامپ معمولی نوری فوق العاده در اختیار راننده قرار می دهد.

حال که با رنگ نوری لامپ ها آشنا شدیم بهتر است کمی هم درباره توان لامپ ها بدانید . توان استاندارد هر لامپ ۵۵ وات و حداکثر ۶۸ الی ۷۰ وات می‌باشدو این لامپ مخصوص استفاده درداخل شهر هستند و در جاده های بین شهری و روستایی که دید پایین است بهتر است از از لامپ های توان بالا استفاده شود. اما مشکلی این جاست که با بالارفتن توان عمر لامپ پایین می‌آید.

نکته : در هنگام استفاده از لامپ های توان بالا حتماً از فیش های مخصوص و آفتامات استفاده کنید )

H4

اولین لامپ که اکثر رانندگان با آن آشنا هستند لامپ هالوژنی سه فیش یا پرایدی است . کد جهانی این لامپ H4 می‌باشد . این لامپ طوری است که نور بالا و پایین آن در داخل لامپ می‌باشد . این لامپ همچنین در خودروهایی مثل L90 ، پژو 405 ، MVM 110 و … استفاده می‌شود . در پیکان و پیکان وانت نیز از این لامپ استفاده می‌شود ولی باید توجه داشت که مدل پیکانی آن گرد می‌باشد و در هنگام خرید باید به آن توجه داشته باشید .

H7

به لامپ هایی که دارای دو فیش می‌باشند ، لامپ های H7 می‌گویند . به این لامپ ها در بازار ایران نیز پرشیایی نیز گفته می‌شود . استفاده این لامپ ها در پراید های جدید ۱۱۱ ، ۱۳۲ و نیز پژو ۲۰۶ ، پژو پارس ، سمند و … می باشد. همچنین دربعضی از اتوبوس ها و تریلرها نیز از این لامپ استفاده می‌شود اما با ولتاژ ۲۴ ولت .

H1

به لامپ هایی که در انتهای خود دارای یک فیش می‌باشند H1 می گویند. معمولاً از این لامپ برای مه شکن های پژو پارس و پژو ۲۰۶ و … استفاده می‌شود .

H3

همانند لامپ H1 می‌باشد اما با این تفاوت که تک فیش آن سیم دار است و به آن لامپ فیش دار هم گفته می‌شود . این لامپ در مه شکن های بعضی از سمند ها استفاده می‌شود .

حال بهتر است بریم سراغ لامپ های هشدار مثل راهنما و چراغ ترمز .

P21W -P21W/5W

کد استاندارد برای لامپ های تک کنتاک و دوکنتاکت و لامپ های نارنجی است و برای هشدار به سایر رانندگان می‌باشد . این لامپ ها معمولاً در چراغ خطر پشت شیشه قابل بعضی از خودروها قابل استفاده است .

در مقالات بعدی به لامپ های دیگر می‌پردازیم .

176نظر

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code

برندهای ما